
Nabíječka do notebooku je jedno ze zařízení, které podléhá velkému vytížení. Důsledkem toho je životnost nabíječky kratší než samotný notebook. Jakmile se tak stane, vzniká problém, kdy nabíječku musíme vyměnit. Úkol se to zdá být velmi jednoduchý, ale bohužel na nás číhá několik chytáků. Dnes si řekneme, co je potřeba udělat pro správný výběr nabíječky k notebooku.

INPUT – vstupní parametry
Údaje označují do jakého typu zásuvky je přizpůsobená daná nabíječka. Nejedná se o typ koncovky, pouze o standard napětí nacházející se v dané zemi (o typech zásuvek na světě si přečtěte zde).
V Česku, jak také v téměř celé Evropě, je platné napětí 230V. S nejvyšším napětím 240V je mj. možné setkat se v některých afrických zemích a na Blízkém východě, a nejnižším - 100V v podstatě jen v Japonsku. Jaký to má význam?
V kontextu vybírání nabíječky k notebooku v podstatě žádný. Jak je možné vidět u specifikace, pracovní rozsah nabíječky je 100-240V, tedy modely Green Cell mohou pracovat ve všech zemích. Problém se může objevit pouze v případě autonabíječek k notebooku. Nabíječky tohoto typu jsou většinou přizpůsobené výhradně ke 12V, nemůžeme je tedy využívat ve většině nákladních aut a jiných větších automobilech, které jsou vybavené 24V bateriemi.

OUTPUT – výstupní parametry
Hodnoty OUTPUT nás informují o tom, jaký proud nabíječka posílá do notebooku, a díky tomu se dozvíme, jestli je nabíječka správná. Údaje se skládají ze dvou hodnot:
- - napětí ve voltech (V)
- - proud v ampérech (A)
Součin těchto hodnot nám dává výkon, který se vyjadřuje ve wattech (W). V případě modelu na snímku můžeme vypočítat, že výkon je 90 W.
Model nabíječky
Vedle parametrů má většina nabíječek vlastní označení modelu, které nám umožní její identifikaci. Logicky by to znamenalo, že postačí model pro nalezení správné nabíječky, ale není to tak jednoduché. Model, o kterém je řeč, se týká pouze parametrů proudu, ale ne typu koncovky. Podívejme se např. na nabíječky do notebooků Asus.
Model nabíječky PA-1650-78 do notebooků Asus má následující parametry proudu.
Napětí: 19 V
Proud: 3.42 A
Výkon: 65 W
Co se týká hodnot, můžeme si být jistí, že každá nabíječka s takovým modelem by měla mít identické parametry. V závislosti na variantě se mohou ale lišit typem koncovky. Nyní máme v nabídce dvě nabíječky s modelem PA-1650-78. Jedna má koncovku o rozměrech 4.5 mm-3.0mm s pinem, a druhá 5.5mm-2.5mm již bez pinu. Rozdíl je viditelný pouhým okem.

Typ koncovky
Řekněme si něco o koncovkách. Léta konkurence na trhu notebooků způsobily větší chaos. Je pravda, že aktuálně používáme kolem 10 standardů, ale pokud do toho započítáme také starší notebooky a ojedinělé typy koncovek, počet se mnohonásobně navýší. V naší nabídce máme více než 120 modelů nabíječek do notebooků, které mají 21 různých typů koncovek. Většina koncovek má kulatý tvar, ale objevují se také výjimky, jako např. ty ve tvaru USB k notebooku Lenovo nebo osmihranná koncovka pro notebook Dell. Tak vypadá tabulka nejpopulárnějších koncovek společně s uvedenými typy notebooků, které je využívají. První číslo je průměr vnějšího obvodu a druhé vnitřního.
Nejčastěji používané koncovky

Jak lze vidět, není to takové jednoduché, nabíječky do notebooku Asus dle série mohou mít dokonce 5 různých typů koncovek. Pokud ale vlastníme notebook Apple, je situace mnohem jednodušší. Nabíječky do Macbooků měly doposud pouze 3 typy koncovek a všechny se od sebe velmi výrazně liší. Chronologicky to byly: Magsafe 1, Magsafe 2 a USB-C.

Vyhledání nabíječky v e-shopu
Když máme již všechny potřebné údaje, může přejít k vyhledávání nabíječky v našem e-shopu. Vraťme se tedy k příkladovému modelu K51A. Existují 3 způsoby, abychom rychle nalezli správný produkt:
- 1. Zadáme „K51A“ do vyhledávače na naší stránce. Pamatujme si, že uvedená nabíječka vystupuje ve dvou variantách - s koncovkou 5,5-2,5mm a 4,5-3,0mm, proto musíme vybrat také správnou variantu. Připusťme, že máme první verzi - správný bude tento model.
- 2. Zadáme parametry OUTPUT do vyhledávače – „19 V 3,42 A“. Podobně jako předtím musíme vzít na zřetel uvedenou šířku koncovky - identické parametry mají např. nabíječky do notebooků Acer (mají koncovku o průměru 5,5-1,7 mm). Dodatečně zkontrolujme, zda jsme nevybrali autonabíječku.
- 3. Je možné také využít filtry, které se nachází na naší stránce. Postačí vybrat kategorii "Nabíječky" na hlavní stránce. Na levé straně jsou dostupné filtry, kde označujeme správné parametry nabíječky - napětí 19V, proud 3,42A a koncovku "kulatá 5,5-2,5mm". Po zvolení těchto filtrů zůstane v nabídce jedna, tedy správná nabíječka, která odpovídá zadaným parametrům.

Použijte filtry! Napětí / Výkony / Proud
POZOR!
Je možné zakoupit také silnější nabíječku - může mít vyšší hodnotu A, není to žádný problém pro nabíječku. Zařízení samo zvolí optimální proud nabíjení. Např. - můžete koupit verzi s výkonem 90W, naleznete ji tady.
Nabíječky Green Cell PRO
Jak jsme se zmínili na počátku tohoto článku, tak jsou nabíječky nejčastěji vystaveny poškození. Proto je dobré vybrat produkt, který nám vydrží několik let při intenzivním používání. Odpověď na tyto potřeby naleznete u nabíječek Green Cell PRO. Zaručují více než 3 roky bezhavarijní činnosti. Tak dlouhý pracovní režim zaručují nejkvalitnější tranzistory, díky kterým je možná vyšší pracovní teplota. Nabíječky mají rovněž dodatečný síťový filtr a větší radiátor, díky čemuž je nabíječka náležitě zabezpečena a nezahřívá se tolik. Kvalitu nabíječek Green Cell PRO zaručuje 36 měsíční záruka.

Máme naději, že tento článek Vám pomůže při volbě správné nabíječky, která Vám poté bude dlouhodobě dodávat energii vašemu notebooku. Jestli i nadále máte pochybnosti, doporučuje kontaktovat náš zákaznický servis. Naši pracovníci Vám rádi odpovědí na všechny otázky a rychle vyřeší eventuální problémy.